Kariatidák találkozója a 21. században

Fiatal, agilis szakemberek szenvedélyes előadásait hallhatták a résztvevők „A súlyosan fogyatékos személyek gondozásának támogatása videó prezentáció készítésével” című projektzáró szakmai napján. A rendezvény a Halmozottan Sérültek Országos Érdekvédelmi Szövetség szervezésében valósult meg, 2024. július 10-én.

Minden rendezvény magában hordozza a „másnaposság” veszélyét. Hogyan fognak emlékezni rá, kik viszik magukkal a jó érzéseket, fontos gondolatokat, kapcsolódásokat? Kik ezek a nők, anyák, nagymamák, akik sem hősök, sem áldozatok nem szeretnének lenni? Átlagos, hétköznapi életre vágynak: kirándulásra, átaludt éjszakákra, romantikára, egy habos kávéra vagy egy kellemes, önfeledt vacsorára a barátokkal. Van átmenet a két állapot között?

A kariatida az ókori görög építészetben oszlophelyettesítőnek alkalmazott nőalak, erkély- vagy pillérhordozóként jelenik meg. Sorsuk változtathatatlannak, megpecsételtnek és elviselhetetlennek tűnik, terhüket mégis rezzenéstelenül hordozzák. A klasszikus szépségű, nemes tartású nőalakok kissé előregörnyedt alakja a teher súlyát kifejezően ábrázolja. Mégis, ha közelről megnézzük, finomságuk és teherbíró képességük között kirajzolódik egyfajta finom egyensúly.

Bár első ránézésre egyformának tűnnek, mindegyik más, így a női sorsok sokféleségét is megjelenítik.

Ki érintett édesanyaként, ki egy országos szervezet munkatársaként, önkéntesként, szakemberként – de szerepet, felelősséget vállal ebben a közös teherviselésben. Egy biztos: nem lehetünk nem aktív részesei gyermekeink életének. Egyre több szülő ismeri fel az első sokk után, hogy az elszigeteltség veszélyforrás. A sérült gyermekeknek is szükség van a kortárs közösségre, élményekre. Bizonyos tekintetben nekik is le kell válniuk szüleikről, a szülőkön kívül is kell tudniuk kötődni másokhoz. A szakmai szervezetek találkozási lehetőséget biztosíthatnak a különféle életkorú szülőcsoportoknak, platformot az élettapasztalatok megosztására.

A speciális életek különleges szemléletet kívánnak. Nemcsak törődésben, de felfogásban is. Számos innováció támogatja, kíséri a családok életének minden területét. Legyen szó a gyógytornáról, mozgásjavító eszközökig, vagy az étkezésben alkalmazott AAK eszközökig, fogásokig. Ezzel együtt a szülőknek: édesanyáknak, édesapáknak elengedhetetlen akár üzleti szempontok mentén szervezni az életüket. Amikor pályázatot írnak, támogatott lakhatásban gondolnak, szolgáltatásokat alakítanak ki maguknak és sorstársaiknak.

Milyen tanulságokkal, referenciapontokkal gazdagodtunk a program során? A legörömtelibb üzenet: van perspektíva. Az első sokk utáni nyugalom, optimizmus, az újratervezés általában a legtöbb, súlyosan, halmozottan fogyatékos gyermeket nevelő családokban megjelenik. A fiatal generáció lendülete, modernitása egyesülve az előttük utat taposó nemzedék klasszikus életbölcsességével lenyűgöző teljesítményre képes. Akárcsak az ókori görög építészetben.

A rendezvényt megnyitotta Pusztaföldi Judit, a HSOÉSZ elnöke, • Prezentációt tartott: • Drávai Tamás (online), az Időház és Szünetgomb alapítója, szervezője, • Szulyák Eleonóra, a HSOÉSZ szakmai munkatársa, Tóth Adrienn Anita gyógypedagógus, • Verbó Szemőke gyógypedagógus, • Ömböli Ágnes Életfa Csoport Egyesület elnöke, a rendezvényt zárta • Papp Ágnes az ÉTA Országos Szövetség elnöke

Ömböli Ágnesnek külön köszönet az írás ihletéül szolgáló metaforának.

Sz-Major Szilvia